Alternatory

W naszym asortymencie znajdują się również alternatory, niezbędne do prawidłowej pracy akumulatorów. Alternator to prądnica generująca prąd, który ładuje akumulator. Jest również wykorzystywany przez układy elektryczne samochodu (np. oświetlenie, radio). Sprawne działanie alternatora ma ogromny wpływ na trwałość i wydajność samego akumulatora. Urządzenie to poprzez regulator napięcia powinno wytwarzać prąd o natężeniu pomiędzy 13.9V a 14.5V, które mierzy się na końcówkach biegunów akumulatora.

Mężczyzna kierujący samochodem

Jeśli napięcie spada poniżej 13.9V następuje rozładowanie akumulatora, ponieważ brakujący prąd potrzebny do obsługi elektrycznej instalacji samochodowej będzie pobierany bezpośrednio z tego drugiego. Z kolei przy napięciu powyżej 14.5V dochodzi do przeładowania akumulatora. Konsekwencją tego zjawiska jest nadmierne wydzielanie się z elektrolitu gazu (wodoru) i podwyższenie temperatury elektrolitu. W konsekwencji prowadzi to do niszczenia ogniw akumulatora. W ekstremalnych przypadkach przeładowanie może się zakończyć wrzeniem i wyparowaniem elektrolitu a nawet wzrostem ciśnienia w akumulatorze, które grozi jego wybuchem.

Nieprawidłowa praca lub brak pracy alternatora mogą wynikać z następujących uszkodzeń/usterek:

  1. Luźny pasek klinowy lub wielorowkowy który napędza alternator (symptomem jest świst paska szczególnie w deszczowe dni lub nad ranem).
  2. Zużycie szczotek.
  3. Uszkodzenie łożysk (objawem jest głośniejsza praca alternatora i wzrastający hałas przy zwiększaniu obrotów silnika).
  4. Uszkodzeniu może ulec tez regulator napięcia który stabilizuje prąd wytwarzany przez alternator.
Theme: Overlay by Kaira Motpuls
Sprzedaż akumulatorów Gdynia